Karty bankowe
Karty pojawiły się w 1894 roku, wydane przez hotel, dla klientów hoteli kredyt. (w postaci papierowej książeczki).
Banki zaczęły wydawać karty w 1950 roku.
Gotówka była droga, więc ogromna korzyść dla banku. Dla klientów korzyści, pieniądze wszędzie tam gdzie są potrzebne.
Karta - elektroniczny, indywidualny środek płatności, ułatwiający dostęp do środków pieniężnych.
Podział kart ze względu na liczbę podmiotów zaangażowanych w proces zapłaty:
- Dwustronny - wydawca i posiadacz karty (karta do kasy w banku, karty rabatowe, do tankowania na stacji BP partner club)
- Trójstronne - Wydawca, posiadacz i np. sklepy czyli akceptanci. (wydawca musiał by podpisać z każdym punktem(sklepem) umowę o akceptacji kart - dlatego powstaly systemy płatności VISA, MasterCard, American Express i jakieś 2 japońskie)
- Czterostronne - wszystkie aktualne karty są czterostronne.
Podział ze względu na źródło środków:
- Kredytowa - bank udziela kredytu, dla znanych klientów, dla mających historie i spłacających zadłużenia. Dostajemy limit dla miesięcznych transakcji np. 5000zł po miesiącu bank udziela kredytu np. na 60dni, po 60 dniach należy zwrócić to co wydaliśmy, zaczyna się nowy miesiąc i dostaje znowu 5000zł, nie musi nic spłacać bo 60dni kredytu, a zadłużenie już 10000zł. Po 3 miesiącach może już być 15000zł.
- Obciążeniowa - limit miesięcznych wydatków, można nie mieć nic na koncie ale spłata musi nastąpić od razu po miesiącu.
- Debetowa - wydawana masowo do rachunków, karta w zasadzie bezpieczna, wypłaty do wysokości środków na rachunku. Karty rozliczają się cyklicznie, 1 - 2 dziennie. Może wystąpić sytuacja zadłużenia.
- Gwarantowane - zagwarantowane jakąś kwotą, zakładamy konto i od razu chcemy kartę kredytową, bank odmówi, więc możemy zaproponować zabezpieczenie karty lokatą np. 20000zł.
Podział kart ze względu na sposób odczytu zapisanych danych:
- Tłoczone - wypukłe imię i nazwisko oraz numer karty. DO urządzeń impliterów które odciskają dane z karty na papierku - potwierdzeniu (dokument papierowy) w momencie braku łączności.
- Magnetyczne - jest łączność można płacić nie ma łączności nie można
- Inteligentne - z wbudowaną pamięcią, układem scalonym, używane jako wiele rodzajów kart - telefoniczna, parkingowa itp.
Podział ze względu na posiadacza:
- Podstawowe - wydawane właścicielowi rachunku (Ew. dwóm posiadaczą)
- Dodatkowe - dla pełnomocników
- Imienne - wszystkie karty są imienne. Na kartach bankowych musi być podpis z tyłu.
Podział na status wydawcy:
- Konsumenckie
- Bankowe
- Niebankowe - wydawane przez visa itp., trzeba wpłacić najpierw pieniądze. Musi wykupić wcześniej, dzięki temu ma wiele zniżek. Karta jest droga.
Podział na korzyści:
- Karty zwykłe (masowe) - nie trzeba mieć żadnych dochodów, żadnych profitów nie mamy z tego.
- Karty złote - powinny byś wydawane klientom o dobrej kondycji finansowej. Mają stałe środki na rachunku np. 20000 euro. Złota karta działa jak magnes - bank ma o nas dobre zdanie. U inaczej - w Euro banku od 1000zł zarobków można mieć złotą.
- Platynowe - stworzone dla osób bardzo bogatych, bez limitów - np. kupić nowe porsche lub dom jednorazowo. Na świecie dosłownie kilkaset osób. W Polsce inaczej - BZ WBK od 15000 netto miesięcznie.
Co ważne jest w kartach: co można robić z kartami: znormalizowane w ustawie z 2002 roku. Musi być wzór podpisu w banku. Odmowa przyjęcia zapłaty przez akceptanta (np. nie ważna karta, zastrzeżenie karty a potem odnalezienie karty i nie da się zapłacić., niezgodność podpisu z karty z tym ze wzoru podpisu, sklep ma prawo odmówić transakcji jeśli nie pokażemy dowodu osobistego na prośbę, jeśli nie działa system to sklep może odmówić transakcji, posiadacz zobowiązany do przechowywania karty w odpowiedni sposób, pin nie zapisany na karcie, klient sam odpowiada za transakcje wykonane przez kogoś po podaniu PINu, odpowiedzialność za transakcje na zgubionej karcie do 150 euro - ustawa).
Urządzenia obsługi kart:
Bankomaty:
- Komputer
- Czytnik paska magnetycznego
- Urządzenie do wypłacenia kasy
- Drukarka dziennika operacji
- Drukarka wyciągów
Tryb pracy:
- Indywidualne - nie połączone z systemem, wszystko wgrane do pamięci bankomatu(salda, zastrzeżone karty itp.)
- Poza siecią - off-line transmisja danych cyklicznie, np. raz dziennie.
- Sieciowe - wszystko w czasie rzeczywistym - kosztowne bankomaty
Urządzenia obsługi kart:
- Elektroniczny kasjer
- Elektroniczne terminale POS - terminale w sklepach
- Witryny internetowe